Dane kontaktowe

Alemotek

Ul. Odrowążów 16,
41-506 Chorzów
woj. śląskie

Tel: 793 516 705 lub 605 216 380 (8:00 - 16:00)
Email: kontakt@alemotek.pl

NIP: 627-274-33-56
Regon: 362770571

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Bestsellery
Rodzaje włóczek - jakie włókna wybrać?

Jaką włóczkę wybrać, aby stworzyć niepowtarzalne rękodzieło? Przed tym dylematem stoi niemal każdy miłośnik dziergania. Kluczowe znacznie ma tutaj rodzaj i grubość włókna, a także skład i kolor motka. Inną włóczkę wybierzemy na letnią sukienkę czy chustę, a inną na zimową czapkę lub ciepły sweter.

czytaj całość »
Angora
Angora

Angora to rodzaj delikatnej wełny uzyskiwanej z królików rasy angorskiej, jednej z najstarszych odmian królika udomowionej przez człowieka. Pochodzenie tej rasy nie jest pewne ale nazwa wskazywałaby na tereny dzisiejszej Turcji (dawne Angora to dzisiejsza Ankara). Mimo podobnej nazwy nie ma nic wspólnego z moherem produkowanym z wełny kóz angorskich.

Angora w naturalnych kolorach ma różne odcienie bieli, beżu, brązu i czerni. Przy produkcji używa się niebywale delikatnej dolnej warstwy sierści. Włosy te są najcieńsze spośród wszystkich używanych w dziewiarstwie materiałów, ich grubość wynosi zaledwie 12 do 16 mikrometrów, dla porównania grubość najcieńszej wełny owczej oscyluje w okolicach 20 mikronów, zaś słynnej wełny kaszmirowej 19 mikronów. Cieńsza może być jedynie ekstremalnie rzadka i droga wełna qiviut (10 do 13 mikronów).

Włosie królika angorskiego jest bardzo długie i jednocześnie puste w środku, dzięki temu przy niezwykłej lekkości jest najcieplejszą znaną wełną, przy tym charakteryzuje się dużą oddychalnością i doskonale odprowadza ze skóry wilgoć. Ta sama cecha powoduje jednak, że włókna są wyjątkowo skłonne do kołtunienia się nawet na żywym zwierzęciu oraz mało elastyczne. Włóczek ze 100% zawartością angory praktycznie się nie stosuje w masowej produkcji, odzież z nich wykonana byłaby zbyt delikatna, zbyt szybko by się też filcowała pod wpływem tarcia i wilgoci. Zazwyczaj angorę stosuje się w postaci dodatku maksymalnie w ilości 15% -20%, choć oczywiście we włóczkach do robótek ręcznych bywają nawet włóczki ze 100% angory. Wyroby z angory wymagają szczególnie starannej pielęgnacji, a zwłaszcza delikatnego prania i suszenia. Odwdzięczają się za to wyjątkowo jedwabistym wyglądem i delikatną aureolą powstającą przez rozproszenie światła na końcówkach delikatnych włosków otaczających nici. Aureola ta na surowej włóczce może nie być widoczna, nabiera siły dopiero po pierwszym praniu.

W tej chwili 90% angory produkują Chiny, pozostałe 10% pochodzi z Europy, Chile i Stanów Zjednoczonych. W samych Chinach hoduje się 50 milionów królików dostarczających do 3000 ton surowca rocznie. W ciągu roku runo można zbierać do trzech razy, odbywa się to poprzez wyskubywanie, wyczesywanie lub obcinanie włosia. Wyskubywanie daje materiał najlepszej jakości, zawierający najwięcej włosów podszerstka, bez włosia okrywowego, które jest sztywne, jest to jednak metoda najboleśniejsza dla zwierząt, dlatego część dużych firm odzieżowych już nie korzysta z tak uzyskiwanej angory.

Najwyższej klasy włosie otrzymuje się z tylnej i górnej części ciała królików, zawiera ono najdłuższe i najczystsze włókna. Nieco niższej jakości surowiec pochodzi z podgardla i brzucha królików. Włosie najgorszej jakości otrzymuje się z pośladków, nóg i innych części ciała, jest ono krótkie, zwykle skołtunione i zanieczyszczone resztkami ściółki i pożywienia. W trakcie hodowli królików angorskich niezwykle ważna jest ich pielęgnacja – wyczesywanie zwierząt rzadziej niż raz w tygodniu prowadzi do sfilcowania i zmatowienia włosia, przez co nie nadaje się ono do wyrobu tekstyliów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą rodziny włóczek Angora Gold z kolekcji Alize

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl